- Designed to accommodate oversized binders and end-tab filing.
- Insulated to protect valuables.
- High-security lock ensures resistance to picking and drilling.
- Durable finish helps resist scratches and dents.
<
>
FireKing Storage Cabinet - 36" Width x 19.3" Depth x 44" Height - 2 x Shelf(ves) - Fire Resistant - Platinum
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Platinum |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | Storage Cabinet |
| Width | 36" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.fireking.com |
| Certifications & Standards |
U.L. Class 350 One Hour Fire Rating |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 19.3" |
| Height | 44" |
| Features | Fire Resistant |
| Manufacturer | FireKing Security Group |
Product Information
| Brand | FireKing |
| Type | Modular Storage Systems |
Description
Adjustable shelves storage cabinet features a U.L. class 350 one-hour fire rating, offering protection for oversized documents, binders, end-tab filing, bankers boxes, and other valuable items. Equipped with a high-security Medeco keylock. Fire-resistant storage cabinet provides a durable scratch-resistant finish.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
