‹ Prev
Next ›
FLOOR MAT - POLYURETHANE - BLACK - STAND IN COMFORT WITH THIS DURABLE FLOOR MAT,
- Stand in comfort with this durable floor mat
- Encourages subtle movement to prevent fatigue
- Use with any sit-stand for extra support while standing
- Beveled edges help avoid trip hazards
- 36” x 24”
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Mat Width | 36" |
| Product Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Product colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Mat size (W x D) | 914.4 x 609.6 mm |
| Thickness | 1.91 cm |
Product Information
| Brand | Dosco |
| Type | Floor Mat |
Description
Stand in comfort while you work with this durable floor mat. It encourages subtle movement to prevent fatigue. Use with any sit-stand for extra support while standing. Beveled edges help avoid trip hazards. Anti-fatigue Wellness Mat is made of polyurethane for a soft, giving surface for your comfort.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Soft Step Supreme Anti-Fatigue Floor Mat, Rectangular, Black Cross-Hatch Embossed Surface, 24" x 36"Product Code: MLL24020301DIAM
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews