- Mobile on five durable rubber casters for ease of mobility.
- Constructed with powder-coated bent steel and melamine laminate top for long-lasting durability.
- Cart shelf provides storage for printers, fax machines or other supplies.
- Features a utility drawer for personal items.
- Lower drawer fits standard or legal size hanging folders.
- Storage bucket and coat hook provide additional storage.
<
>
Focal Rolling Storage Cart - 2 Drawer - 5 Casters - Steel, Metal, Melamine - 28" Width x 20" Depth x 33.50" Height - Silver Frame - White - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Casters | 5 |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel ~ Metal ~ Melamine |
| Product Name | Rolling Storage Cart |
| Width | 28" |
| Weight (Approximate) | 86 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20" |
| Height | 33.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Focal |
| Type | Carts |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Constructed with powder-coated bent steel and melamine laminate top for long-lasting durability, the cart shelf provides storage for printers, fax machines or other supplies. Mobile on five durable rubber casters for ease of mobility. Features a utility drawer for personal items, lower drawer fits standard or legal size hanging folders. Storage bucket and coat hook provide additional storage.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
