- EZLoad technology helps eliminate film loading errors. Color coded light blue and dark blue end caps show the correct way to load film, which avoids accidental upside down loading
- GBC EZLoad NAP II Laminating Film 11.5" x 200' is compatible only with GBC Ultima 35 Laminators, which have blue saddles
- Choose the right film for your job. The 3 mil thickness provides protection while retaining flexibility. Select 5 mil if you need something protective with more rigidity
- NAP II film is typically used for projects with heavy ink coverage or delicate items
- Keep your documents bright and bold. Glossy film has a shiny finish that helps emphasize colors
<
>
GBC EZ Load Blue End Cap Laminating Roll Film - Laminating Pouch/Sheet Size: 11.50" Width x 200 ft Length x 3 mil Thickness - Glossy - Clear - 2 / Box
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Width | 11.50" |
| Laminating Sheet Length | 200 ft |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Product Color | Clear |
| Surface Finish | Glossy |
| Product colour | Transparent |
| Surface finish | Glossy |
| Compatible products | Ultima 35 |
| Dimensions (WxDxH) | 5080 x 292.1 x 3 mm |
| Roll length | 5.08 m |
| Roll width | 0.2921 mm |
| Width | 292.1 mm |
| Height | 5080 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminating Roll |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
