- Thermal lamination pouch includes visible EZUse™ features that magically disappear after lamination
- Alignment guides make centering documents easy
- Mil icons clearly identify pouch thickness to help you select best laminator settings
- Directional arrows indicate which edge of pouch should be loaded into laminator first
- UV protection prevents fading and discoloration over time
- 5 mil
- Legal size
- 100 pouches per box
<
>
GBC Fusion EZUse Laminating Pouches - Sheet Size Supported: Legal 8.50" Width x 14" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 8.75" Width x 14.25" Length x 5 mil Thickness - Glossy - for Document - UV Resistant, Durable, Fade Resistant - Clear - 100 / Box
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Width | 8.75" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Length | 14.25" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Surface finish | Glossy |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polyester |
| Format | Legal Size |
| Lamination system | Thermal |
| Thickness | 0.5 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
