- GBC NAP I Laminating Film 25" x 500' is wound on a 1" core and is compatible with most 25" and larger thermal roll laminators, including the GBC Ultima 65®, Pinnacle™ 27 Standard Load and Catena 65
- Choose the right film for your job. The 1.5 mil thickness provides protection while retaining flexibility. Select 3 mil if you need something with more rigidity but is still flexible
- NAP I film is the most common type of school lamination roll film and is ideal for everyday projects
- Keep your documents bright and bold. Glossy film has a shiny finish that helps emphasize colors
- Load film into your laminator using patented, lightweight AutoGrip shafts or traditional steel shafts, which utilize thumb screws and core chucks
<
>
GBC NAP I Standard Laminating Roll Film - Laminating Pouch/Sheet Size: 25" Width x 500 ft Length x 1.50 mil Thickness - 1" Core - Clear - 2 / Box
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Length | 500 ft |
| Laminating Sheet Thickness | 1.50 mil |
| Laminating Sheet Width | 25" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run ~ Heat-Free |
| Product colour | Transparent |
| Surface finish | Glossy |
| Compatible products | Catena 65 with Heat Shield, Catena 65 without Heat Shield, Pinnacle 27, Ultima 65 with EZLoad, Ultima 65 without EZLoad |
| Dimensions (WxDxH) | 635 x 12700 x 1.5 mm |
| Roll length | 12.7 m |
| Roll width | 0.635 mm |
| Width | 635 mm |
| Height | 12700 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminating Roll |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
