‹ Prev
Next ›
GENUINE CYAN HIGH CAPACITY TONER CARTRID
- Works with Original
- Xerox
- VersaLink: VersaLink C405DN - VersaLink C400DN - VersaLink C400N - VersaLink C405N
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 106R03514 ; Page Yield: 4800 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colors and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colors and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Xerox® VersaLink® C400 Color Printer/C405 Color Multifunction Printer printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27% higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Cyan |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 4800 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Xerox |
| Compatibility | VersaLink C400/C405 |
| Colour toner page yield | 4800 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Black |
| Package width | 108 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 267 g |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
This genuine Xerox high capacity cyan toner cartridge is specially formulated for the VersaLink C400/C405 to ensure the best print quality possible and deliver consistent and reliable results, page after page. Get peace of mind with genuine Xerox supplies and don’t settle for cheap imitations.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews