‹ Prev
Next ›
GENUINE XEROX BLACK HIGH CAPACITY TONER CARTRIDGE, XEROX B230/B225/B235 PRINTER/
- Works with Original
- Xerox
- B: B225 - B225V - B230 - B235
- Laser Printer: B225 - B235 - B230
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 006R04400 ; Page Yield: 3000 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Xerox B225 Multifunction Printer?/?B230 Printer?/?B235 Multifunction Printer printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27% higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 3000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Xerox |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Xerox B225 Multifunction Printer Xerox B230 Printer Xerox B235 Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Package width | 99.1 mm |
| Package depth | 330.2 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 99.1 x 330.2 x 188 mm (3.9 x 13 x 7.4") |
| Package weight (imperial) | 0.789 kg (1.74 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Xerox Genuine Xerox B225 Multifunction Printer?/?B230 Printer?/?B235 Multifunction Printer Black High capacity Toner Cartridge (3000 Pages) - 006R04400 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews