‹ Prev
Next ›
Giant Foot Magnetic Doorstop - Yellow - 2" Door Clearance - Non-skid Base, Prevent Scratches, Impact Resistant, Non-slip, Heavy Duty, Crush Proof, Magnetic - Rubber, Santoprene - 2" Height x 3.5" Width - Yellow - 1 Each
- Attaches to any metal surface.
- Designed to hold extra-large, heavy doors with high clearance and spring closures.
- For doors with clearances up to 2" from floor.
- For commercial and industrial applications.
- Unique design keeps doorstop in place and close at hand when not in use.
Product Details
General Information
| Product Material | Rubber ~ Santoprene |
| Product Color | Yellow |
| Product Name | Magnetic Doorstop - Yellow |
| Width | 3.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.mastermfgco.com |
| Height | 2" |
| Length | 6.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Non-skid Base ~ Prevent Scratches ~ Impact Resistant ~ Non-slip ~ Heavy Duty ~ Crush Proof ~ Magnetic |
| Manufacturer | Master Manufacturing Company, Inc |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Commercial Door ~ Industrial Door ~ Floor ~ Carpet ~ Spring Closure Door |
| Certifications & Standards | W.B.E. |
Product Information
| Brand | Giant Foot |
| Type | Wedge Doorstop |
Description
Magnetic feature keeps doorstop inplace and close at hand when not in use. Impact resistant Sanoprene TRP will not crush.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews