‹ Prev
Next ›
HON Brigade HSC2472 Storage Cabinet
- HON "One Key" core removable lock allows quick and easy re-keying.
- Three-point locking system.
- Reinforced base ensures stability.
- Tough construction provides extreme durability.
- Shelves adjust in 2" increments.
- Leveling glides adjust for uneven floors.
Product Details
General Information
| Finishing | Putty |
| Assembly Required | No |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Number of Adjustable Shelves | 5 |
| Product Color | Putty |
| Product Material | Steel |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Product Name | Brigade HSC2472 Storage Cabinet |
| Width | 36" |
| Depth | 24.1" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Leveling Glide ~ Heavy Duty ~ Durable ~ Tamper Resistant ~ Sturdy ~ Removable Lock ~ Adjustable Shelf ~ Rugged ~ Reinforced ~ Welded ~ Locking Mechanism |
| Height | 72" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Storage Systems |
Description
Industrial grade steel with on locking and one fixed, satin chrome double handles. HON "One Key" interchangeable lock core. Three-point locking system. Reinforced base with leveling glides. Tough construction provides extreme durability. Shelves adjust in 2" increments to accommodate different sized materials.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews