‹ Prev
Next ›
HON Cofi Executive Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | 360° Swivel ~ Pneumatic ~ Height Adjustment |
| Product Name | Cofi Executive Chair |
| Width | 25.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock |
| Height | 48.2" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 27.5" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
With premium detailing and thoughtful artistry, Cofi is an elegant and upscale executive chair that catches the eye and supports individual needs throughout the day. Sophisticated chair with synchro tilt and fixed arms features refined design with polished aluminum arm and base, detailed stitching and premium materials for a remarkably elevated feel. Find your ideal sit and fit with three handy control mechanisms for pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, synchro-tilt, tilt tension and tilt lock.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews