HON Torch Mesh Mid-Back Task Stool - Black Seat Color - Foam, Plush, Polyester Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
- Designed to work well with standing height worksurfaces and tables.
- Waterfall seat edge promotes better leg circulation.
- Generous foam seat cushion provides plush comfort and reduces pressure points.
- Fixed arms provide shoulder and neck support.
- Large scale seat and back accommodate a wider variety of users.
- Warranted for users up to 250 lbs.
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Pneumatic Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Torch Mesh Mid-Back Task Stool |
| Width | 27" |
| Depth | 26" |
| Features | Center Tilt ~ Breathable ~ Abrasion Resistant |
| Height | 52" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Mid-back task stool with footring is ideal for standing-height workstations and tables. Breathable mesh back and thick foam seat cushioning provide all-day comfort. Polyester seat fabric is abrasion-resistant. Large scale seat and back accommodate a wider variety of users. The waterfall seat edge design helps increase leg circulation, and fixed arms enhance upper body support. Center-tilt mechanism rotates the seat from a point at the center to comfortably recline. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 23-3/4" to 33-1/2" and 360-degree swivel. Stool moves easily on 50mm nylon casters (hard) on the five-star base. Seat measures 19" wide x 18" deep. Back size is 18" wide x 22" high.