‹ Prev
Next ›
HP 131A (CF212A) YELLOW ORIGINAL LASERJET TONER CARTRIDGE
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet Pro: 200 Color M251nw - 200 mfp M276nw - 200 mfp m276n - 200 Color M251n
- Laser Printer: LaserJet Pro 200 color M251n - LaserJet Pro 200 Color M276nw - LaserJet Pro 200 color M251nw - LaserJet Pro 200 color M276n - LaserJet Pro 200 color M276nw - LaserJet Pro 200 Color M251n - LaserJet Pro 200 Color M276n - LaserJet Pro 200 Color M251nw
- LaserJet Pro: LaserJet Pro 200 Color MFP M276nw - LaserJet Pro 200 Color M251nw
- HP
- Original HP 131A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Yellow (~1,800 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional-quality documents and marketing materials in the office, with consistent, high-quality results.
- Depend on Original HP 131A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Print Color | Yellow |
| Print Technology | Laser |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 1800 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 131 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1800 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF212A |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 365 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 800 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross weight | 193.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 193.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111334988 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for printing professional-quality documents and marketing materials in the office, with consistent, high-quality results.\nHP 131A Yellow LaserJet Toner Cartridge prints professional-quality documents and marketing materials in your home or office. Maintain productivity by avoiding wasted time and supplies. These cartridges are specifically designed for your printer.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews