‹ Prev
Next ›
HP 307A (CE743A) MAGENTA ORIGINAL LASERJET TONER CARTRIDGE
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet CP5225 - Color LaserJet Professional CP5225 - Color LaserJet Professional CP5225dn - Color LaserJet Professional CP5225n - Color LaserJet CP5225dn - Color LaserJet CP5225n
- Color LaserJet: CP5221 - CP5225dn - Cp5227 - CP5223 - CP5225n - Color LaserJet Professional CP5225 - Cp5229 - Color LaserJet Professional CP5200 Ser. - Color LaserJet Professional CP5225dn - Color LaserJet Professional CP5225n - CP5225
- HP
- Original HP 307A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225
- 1 Magenta (~7,300 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for customers who need to reliably print high-quality, professional documents in a variety of sizes.
- Depend on Original HP 307A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Print Color | Magenta |
| Product Condition | Original |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 7300 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 7300 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE743A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Home, Home office |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 492 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 225 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Package length | 18.8 cm |
| Package width | 492 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 177.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 114.6 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306214 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for customers who need to reliably print high-quality, professional documents in a variety of sizes.\nHP 307A Magenta LaserJet Toner Cartridges let you stay productive and avoid wasted time. HP ColorSphere toner delivers consistent, professional results on marketing, financial, design and engineering documents.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews