‹ Prev
Next ›
HP COLOR LASERJET TONER COLLECTION
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: Color LaserJet Enterprise MFP M577f - Color LaserJet Managed M553xm - Color LaserJet Managed MFP M577dnm - Color LaserJet Enterprise M553dh - Color LaserJet Enterprise M553n - Color LaserJet Enterprise M553x - Color LaserJet Enterprise flow MFP M577c - Color LaserJet Enterprise M553dn - Color LaserJet Enterprise MFP M577dn - Color LaserJet Managed MFP M553dnm - Color LaserJet Enterprise flow MFP M577z
- HP
- Original HP B5L37A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP Color LaserJet CM3530/CP3525/500 color M551 Supply Kits work with: HP LaserJet E55040, E57540, M553, M577; HP LaserJet Enterprise M552, M553, M554, M555, M577, M578; HP LaserJet Flow E52545, E57540, M577
- 1 Black (~54,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Depend on Original HP B5L37A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- HP Color LaserJet Toner Collection Unit; Installation Guide
Product Details
General Information
| Print Color | Color |
| Print Technology | Laser |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP Color LaserJet CM3530/CP3525/500 color M551 Supply Kits work with |
| Black toner page yield | 54000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 60% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 339 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 140 g |
| Package length | 8.1 cm |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 81 mm |
| Package height | 139 mm |
| Package weight | 900 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per master (outer) case | 32 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 20 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 100 cm |
| Pallet gross height | 2.22 m |
| Pallet gross weight | 313 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888182585603 |
| UNSPSC-code | 44103120 |
| Box contents | HP Color LaserJet Toner Collection Unit; Installation Guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2223 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Accessories |
Description
Stay productive and keep your printer up and running smoothly with the HP Color LaserJet Toner Collection Unit. It is designed for use with HP Color LaserJet Enterprise M553dh, M553dn, M553n, M553x, MFP M577dn, MFP M577f; and Color LaserJet Enterprise Flow MFP M577z. Replace the toner collection unit when the product control panel prompts you. Toner collection unit is designed for a single use. Capacity is 54,000 pages.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews