‹ Prev
Next ›
Iceberg IndestrucTable TOO 1200 Series 65923 Commercial Grade Picnic Table - Gray Frame Color - Steel Frame Material - Platinum - Steel, Polyethylene - 1 Each
- Legs have powder-coated finish and non-marring feet.
- Commercial grade for indoor and outdoor use.
- Lightweight and portable for easy transport.
- Top is dent-, scratch- and stain-resistant.
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Bench |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Product Material | Steel ~ Polyethylene |
| Product Color | Platinum |
| Product Name | IndestrucTable TOO 1200 Series 65923 Commercial Grade Picnic Table |
| Width | 72" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.icebergenterprises.com |
| Height | 29" |
| Features | Washable ~ Dent Resistant ~ Scratch Resistant ~ Lightweight ~ Durable |
Product Information
| Brand | Iceberg |
| Type | Tables |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Commercial grade table for indoor and outdoor use. Lightweight, durable and portable. Contemporary design, heavy-duty top with radius edges. Blow-molded, high-density polyethylene top is dent-, scratch-, stain-resistant and easily washable. Heavy-gauge, sturdy 1" steel tube legs with charcoal gray powder coated finish. Nonmarking feet. Perfect for indoor/outdoor break areas or parks, this sturdy, weather-resistant table will last for years. Will not fade or crack in sunlight. Seats eight. Gray 1.5" diameter heavy steel tube base with 3/4" cross bracing. Platinum top and benches. 30" x 72" long. 29" high.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews