‹ Prev
Next ›
Iceberg Officeworks 3-shelf Storage Cabinet
- Commercial-grade construction ensures durability.
- Resists dents, scratches, corrosion, and chemicals.
- Locking doors protect contents.
- Easy assembly or disassembly—minimal tools.
- Easily wipes clean with household cleaning supplies.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Product Material | Polyethylene |
| Product Color | Black |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Product Name | Officeworks 3-shelf Storage Cabinet |
| Width | 33" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.icebergenterprises.com |
| Application/Usage | Book Storage ~ Sharps Storage |
| Depth | 18" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Limited Warranty | 15 Year |
| Height | 66" |
| Features | Dent Proof ~ Scratch Resistant ~ Key Lock ~ Rust Proof ~ Chemical Resistant |
Product Information
| Brand | Iceberg |
| Type | Storage Systems |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Durable, double-walled construction is resistant to dents, scratches, stains, chemicals and corrosion. Locking doors keep your storage space secure. Ergonomic handles are recessed for easy use. Made with tough, high-density blow-molded polyethylene. Easy assembly with minimal tools.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews