- Deluxe model with two shelves conveniently adjustable in 1-1/4" increments.
- One fixed shelf.
- Features KYDZHinges®, KYDZSafe® edges, KYDZStrong® construction.
- Lockable doors.
<
>
Jonti-Craft Deluxe Classroom Closet - 36" Width x 24" Depth x 72" Height - Lockable, Adjustable Shelf, Kick Plate, Non-yellowing, Stain Resistant, Sturdy, Key Lock - Wood Grain - Baltic Birch Plywood
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Product Color | Wood Grain |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Product Name | Deluxe Classroom Closet |
| Width | 36" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Application/Usage | Classroom ~ Stationery |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Height | 72" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Lockable ~ Adjustable Shelf ~ Kick Plate ~ Non-yellowing ~ Stain Resistant ~ Sturdy ~ Key Lock |
Product Information
| Brand | JontiCraft |
| Type | Storage Systems |
Description
Deluxe model with two shelves conveniently adjustable in 1 1/4" increments. One fixed shelf. Features KYDZHinges® and KYDZSafe® edges. Lockable doors. Stationary.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
