- KYDZStrong® construction, KYDZSafe® edges, KYDZTuff® finish.
- Hardboard recessed backs.
- Mobile, caster mounted.
- All units are 15 inches deep.
<
>
Jonti-Craft Super-Sized Kydz Mobile Storage Unit - 48" Width x 15" Depth x 35.5" Height - Kick Plate, Stain Resistant, Non-yellowing, Sturdy, Casters - Wood Grain - Baltic Birch Plywood
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Wood Grain |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Product Name | Super-Sized Kydz Mobile Storage Unit |
| Width | 48" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Application/Usage | Classroom |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 15" |
| Features | Kick Plate ~ Stain Resistant ~ Non-yellowing ~ Sturdy ~ Casters |
| Height | 35.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
Product Information
| Brand | JontiCraft |
| Type | Storage Systems |
Description
Features KYDZSafe® edges. Hardboard recessed backs. Mobile, caster mounted. All units are 15 inches deep.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
