- Patented design includes a slim magnetic strip, allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen filter, while allowing your laptop to close and enter sleep mode without removing.
- Allows for unobstructed viewing, making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays.
- Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach in the office or in public.
- Blue light reduction filters out harmful rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Low reflective coating reduces glare for improved clarity.
- With reversible viewing options, one side has a matte finish to maximise glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor.
- *Applies to matte side
<
>
Kensington MagPro 14.0" (16:9) Laptop Privacy Screen with Magnetic Strip - TAA Black
Product Details
General Information
| Device Supported | Notebook |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 14" |
| Product Color | Black |
| Widescreen | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16 |
| Protection features | Damage-resistant, Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Screen format | Widescreen |
| Cleaning cloth | Yes |
| Country of origin | Taiwan |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Magnetic |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Reduces blue light up to | 22% |
| Weight | 210 g |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 385 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 210 g |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Master (outer) case width | 295 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 70 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.34 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Privacy Screen Filter |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
