DURABLE 36 Key Brushed Aluminum Cabinet - 4.8" Width x 11" Depth x 11.9" Height - 1 x Front Open Door(s) - Security Lock - Silver - Aluminum
- Modern range of key cabinets designed for use with new style key clips
- Key rails can be detached at various heights to meet individual requirements
- Additional key rails can be added to increase the capacity
- Supplied with wall fixings
- INNOVATIVE DESIGN -The unique rail design keeps labels forward facing ensuring keys always remain visible and are quick and easy to find
- KEY SECURITY - Manage keys professionally and securely inside Durable’s anodised aluminium lock box with an index sheet to keep them organised and accessible
- ADJUSTABLE HEIGHTS - Arrange various types of keys according to your own organisational requirements thanks to the adjustable height hanger rails
- GERMAN DESIGN - Designed in Germany and built in-house. They are made to a high standard from premium quality materials and undergo strict quality control
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Product Name | 36 Key Brushed Aluminum Cabinet |
| Width | 4.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.durableofficeproducts.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Key Storage |
| Depth | 11" |
| Country of Origin | Poland |
| Features | Security Lock |
| Height | 11.9" |
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Key Cabinets |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Thanks to the innovative design, the key clip plates are always visible, so keys are quickly and easily identified. Crafted from durable lightweight anodised aluminium, this key box offers a modern and sophisticated design to complement any environment.
The cylinder lock ensures that only authorised individuals have access, providing an extra layer of security for your keys.
Made of 60% recycled materials, 100% recyclable and built in accordance with ISO 14021, a high standard for eco-friendly products.
Includes:
1X Aluminium key box 36
2X Lockbox access keys
1X Mounting kit (with screws and wall plugs)
6X Coloured key clips
1X Inscribable index sheet
1X Free DURAPRINT® printing software
Specifications:
Capacity: 36 KEY CLIP key holders
Dimensions: 118 x 302 x 280 mm (L x W x H)
Designed in Germany and built to last