‹ Prev
Next ›
Logitech C922 Webcam - 2 Megapixel - 60 fps - USB 2.0 - 1 Each - 1920 x 1080 Video - Auto-focus - 78° Angle - 1.2x Digital Zoom - Microphone - For Computer, Notebook, Monitor
Product Details
General Information
| Host Interface | USB 2.0 |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Digital Zoom | 1.2x |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Microphone | Yes |
| Width | 3.7" |
| Package Contents |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Product Model | C922 |
| Product Name | C922 Pro Stream Webcam |
| Country of Origin | China |
| Device Supported | Computer ~ Notebook ~ Monitor |
| Depth | 2.8" |
| Field Of View (FOV) Angle | 78° |
| Height | 1.7" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Manufacturer | Logitech |
Product Information
| Brand | Logitech |
| Type | Webcam |
Description
The C922 Pro HD Stream Webcam lets you stream anything you want in your choice of full 1080p HD at 30 frames per second or hyper-fast HD 720p at 60 frames per second. HD autofocus and light correction work to fine-tune lighting conditions for razor-sharp, high-definition video in any lighting. Fitted with two omnidirectional microphones, this webcam captures more realistic sound from multiple angles to let you voice come through sounding natural and clear. Diagonal, 78-degree field of view perfectly frames you and your space to make a strong impression. Capture sharp images and clear colors with the glass lens.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews