‹ Prev
Next ›
Logitech Wireless Presenter - Laser - Wireless - 49.21 ft - Radio Frequency - 2.40 GHz - Black - USB - 1 Each
- Red laser.
- Flexible 50-foot range.
- Slide show controls.
- Plug-and-play wireless receiver.
- Carrying case.
Product Details
General Information
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Product Color | Black |
| Device Supported | Computer |
| Height | 1.9" |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Width | 6.2" |
| Product Name | R400 Wireless Presenter |
Product Information
| Brand | Logitech |
| Type | Presentation Pointer |
Description
Wireless presenter R400 is designed to help you make your point. Its intuitive slideshow controls help you navigate through your presentation with confidence. Buttons are easy to find by touch. And its shape feels great in your hand. It’s got a red laser pointer that’s easy to see against most backgrounds and a range of up to 50 feet, so you’ve got the freedom to move around the room and mingle with your audience. A storable plug-and-play wireless receiver makes it simple to get started—there’s no software to install. And when you’re through, the receiver stores inside the presenter to make packing up easy.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews