‹ Prev
Next ›
Lorell 12" Seat-height Student Stack Chairs - Four-legged Base - Navy - Polypropylene - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Color Family | Blue |
| Base Shape | Four-legged |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Navy |
| Product Material | Polypropylene |
| Product Name | 12" Seat-height Student Stack Chairs |
| Width | 14.8" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14" |
| Height | 22" |
| Features | Contoured ~ Comfortable ~ Stackable |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Stacking student chairs add color to your classroom and offer color-coding opportunities for learning stations and more. The four-leg base features the strength of heavy-gauge tubular steel. Smooth polypropylene shell and a comfortably contoured waterfall seat front allow easy cleaning. Seat height is 12" and is typically designed for children in kindergarten. Chairs stack five high for convenient storage.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews