‹ Prev
Next ›
Lorell 16" Seat-height Student Stack Chairs - Four-legged Base - Navy - Polypropylene - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Color Family | Blue |
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Navy |
| Product Material | Polypropylene |
| Product Name | 16" Seat-height Student Stack Chairs |
| Width | 16" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 20.5" |
| Height | 27" |
| Features | Contoured ~ Comfortable ~ Stackable |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Stacking student chairs add color to your classroom and offer color-coding opportunities for learning stations and more. The four-leg base features the strength of heavy-gauge tubular steel. Smooth polypropylene shell and a comfortably contoured waterfall seat front allow easy cleaning. Seat height is 16" and is typically designed for children in second-grade, third-grade and fourth-grade. Chairs stack five high for convenient storage.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews