Lorell 20" Box/Box/File Mobile File Cabinet with Full-Width Pull - 15" Width x 20" Depth x 27.7" Height - Letter - Ball-bearing Suspension, Security Lock, Recessed Handle - Putty - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Putty |
| Product Name | 20" Box/Box/File Mobile File Cabinet with Full-Width Pull |
| Width | 15" |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Application/Usage | File Storage ~ Office |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | Mexico |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Security Lock ~ Recessed Handle |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 27.8" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Mobile pedestal file features a high-side drawer with full extension for great access to your frequently accessed files. Design also features two box drawers so you have plenty of space to store supplies. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Pedestal with a putty finish is made of steel and offers a 19-7/8" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.