‹ Prev
Next ›
Lorell Arctic Series Bar Stools - Black Seat Color - Fabric, Foam Seat Material - Black Back Color - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Arctic Series Bar Stools |
| Width | 19.8" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 21" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 45.3" |
| Features | Comfortable ~ Footrest ~ Easy Clean ~ Upholstered ~ Durable |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Arctic Series Bar Stool is perfect for higher seating at cafe and hospitality tables. Ergonomic curve on its plastic back provides optimal support to minimize back strain. Molded foam seat cushion with fabric upholstery offers comfortable seating. Frame is made of metal and includes a footrest bar for stability.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews