‹ Prev
Next ›
Lorell Arctic Series Stack Chairs - Black Seat Color - Foam, Fabric Seat Material - Black Back Color - Four-legged Base - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | No |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Arctic Series Stack Chairs |
| Width | 23.3" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 20" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 32.3" |
| Features | Comfortable |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
High-density chair features an ergonomic curve that provides optimal support for your back to minimize strain. Stackable design allows space-saving storage between uses. Molded foam seat cushion with fabric upholstery offers comfortable seating through years of use. Frame is made of metal.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews