‹ Prev
Next ›
Lorell Bailey High-Back Multi-Task Chair - Blue Seat Color - Acrylic Seat Material - Black Frame Color - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Bailey High-Back Multi-Task Chair |
| Width | 26.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Tilt Tension ~ Abrasion Resistant ~ Asynchronous Tilt ~ Posture Lock ~ Back Height Adjustment |
| Height | 44" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Deep molded seat and back of this high-back, multi-task chair provide added comfort. The chair also features pronounced lumbar support with 2" back height adjustment. Posture control allows pneumatic seat-height adjustment (18-9/10" to 22-2/5"), back-height adjustment, 360-degree swivel and asynchronous control. Adjustable height and width arms provide additional comfort. Chair is available in black frame only. The fabric is 100 percent acrylic. Abrasion rating is 30,000 cycles. The back measures 20-1/2" wide x 7" thick x 23" high. Chair offers a 225 lb. capacity.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews