‹ Prev
Next ›
Lorell Avent Big & Tall Upholstered Guest Chair with Arms
Product Details
General Information
| Frame Material | Tubular Steel |
| Assembly Required | No |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 600 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature | Upholstered ~ Reinforced |
| Product Name | Avent Big & Tall Upholstered Guest Chair with Arms |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 33" |
| Height | 36.5" |
| Features | Heavy Duty ~ Wall Saver ~ Upholstered Back ~ Comfortable ~ Contemporary Style ~ Durable ~ Non-stackable ~ Non-marring Floor Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Contemporary bariatric chair features a heavy-duty tubular steel frame and steel-reinforced seat and back for reliable use in your reception area. Weight capacity is 600 lb. 30" wide seat is spacious for most users. Dark Blue Crepe-upholstered seat and back and soft-touch polyurethane arms provide superior comfort and support. Frame is powder-coated in black for durability. Nonstacking chair also includes a four-leg base, wall-saver design and nonmarring floor glides. It exceeds ANSI/BIFMA standards and is Greenguard Certified.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews