‹ Prev
Next ›
Lorell Barrel Armchair - Four-legged Base - Black - Bonded Leather - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Club Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Bonded Leather |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Barrel Armchair |
| Width | 31.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.8" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Upholstered |
| Height | 30.8" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Add style and elegance to any reception or lounge area with this barrel armchair. It is upholstered with black bonded leather for a professional look. Classic design includes a supportive back, nearly full-height arms and a thickly cushioned seat. Four wooden legs hold up to 250 lb. capacity.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews