‹ Prev
Next ›
Lorell Bentwood Cafe Chairs - Steel Frame Material - Espresso - Plywood, Bentwood - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Cafe Chair |
| Color Family | Brown |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Material | Plywood ~ Bentwood |
| Product Color | Espresso |
| Product Name | Bentwood Cafe Chairs |
| Width | 21" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 20.5" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 34" |
| Features | Lightweight ~ Comfortable ~ Durable ~ Versatile |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
These chic, stylish and visually appealing chairs deliver versatility and function that are ideal from cafeterias and breakrooms to auditoriums and seminars. Durable, 3/4" round tubing frame is made of 16-gauge steel. Attractive bent plywood shell features an Espresso laminate finish for maximum durability and easy maintenance. One-piece construction has a slight flex in the back and waterfall seat, allowing you to sit comfortably for hours. Lightweight design includes a handhold for easy storage and movement. The chairs stack five high. Each Bentwood Cafe Chair is weight-tested to hold 300 lb.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews