‹ Prev
Next ›
Lorell Healthcare Reception Big & Tall Antimicrobial Guest Chair - Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - Powder Coated Silver Frame Color - Steel Frame Material - Four-legged Base - Black, Silver - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Color Family | Multicolor |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Silver ~ Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Healthcare Reception Big & Tall Antimicrobial Guest Chair |
| Width | 30.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.1" |
| Height | 34.3" |
| Features | Antimicrobial ~ Cushioned Back ~ Padded Armrest ~ Adjustable Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
This large guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polyurethane pads for comfort. Big and Tall Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with adjustable glides on the four-leg base to enhance stability and protect your floor. Weight capacity is 450 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews