‹ Prev
Next ›
Lorell Big & Tall Chair with UltraCoil Comfort - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Big & Tall Chair with UltraCoil Comfort |
| Width | 30.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.9" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 45.8" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Big & Tall Chair features bonded leather upholstery, a 500 lb. weight capacity and UltraCoil comfort with coiled comfort springs. This advanced foam-layering system is designed to offer deliberate, unique and zone-based support for a more enjoyable seating experience. Functions to customize position include pneumatic seat-height adjustment (3-1/2" from 19-7/8" to 23-5/8"), 360-degree swivel, tilt and tilt tension. Fixed, chromed metal arms feature upholstered pads. The 29" chromed metal base is equipped with 2" heavy-duty nylon, hooded, dual-wheel casters. Seat measures 23-5/8" wide x 20" deep. Back size is 24-2/5" wide x 25-3/4" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews