Lorell 20" Box/Box/File Mobile File Cabinet with Full-Width Pull
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Charcoal |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | 20" Box/Box/File Mobile File Cabinet with Full-Width Pull |
| Width | 15" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Application/Usage | File Storage |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 19.9" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 27.8" |
| Drawer Type | Box ~ File |
| Features | Mobility ~ Casters ~ Drawer Extension ~ Security Lock ~ Recessed Drawer ~ Ball-bearing Suspension |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Mobile pedestal file features a high-sided file drawer with full extension for great access to your frequently accessed files. Design also features two box drawers so you have plenty of space to store supplies. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Steel pedestal offers a 19-7/8" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file with a charcoal finish meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.