Lorell Box/Box/File Lateral File Combo Unit
Product Details
General Information
| Finishing | Baked Enamel |
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Box/Box/File Lateral File Combo Unit |
| Width | 36" |
| Media Size Supported | Legal ~ Letter ~ A4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Binder ~ File ~ Printer |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Height | 60" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Drawer Type | File |
| Features | Cable Management ~ Leveling Glide ~ Adjustable Glide ~ Locking Drawer ~ Durable ~ Hanging Rail ~ Ball-bearing Suspension |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Combo unit combines a lateral file, bookcase and printer stand in one space-saving design. Two lateral file drawers include hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. A core-removable lock with dual locking bars secures all the drawers. They also feature full-width pulls and precision steel ball-bearing suspension. The top shelf adjusts 8" so you can customize your display space. Both shelves allow binder storage. Two knockouts in back panel offer easy cable management. Steel construction has a baked enamel finish for durability. 36" wide combo unit is also equipped with four adjustable leveling glides for stability on uneven surfaces and meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.