‹ Prev
Next ›
Lorell Chadwick Series Managerial Mid-Back Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Black Frame Color - 5-star Base - Black - 1 Each
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Chadwick Series Managerial Mid-Back Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 42.5" |
| Features | Tilt Tension |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Managerial mid-back chair offers a fully upholstered design with black, split leather for a rich classic look. Black frame has stylish open loop arms and five-star nylon base with casters for mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt and tilt tension. Seat cushion is 21-1/2" wide x 19-1/2" deep. Back measures 21" wide x 25-1/2" high. Mid-back chair meets the CA117 fire-retardant standard.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews