‹ Prev
Next ›
Lorell Classroom Mobile Chairs - Four-legged Base - Black - Polypropylene - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Number of Legs | 4 |
| Product Material | Polypropylene |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Contoured |
| Product Name | Classroom Mobile Chairs |
| Width | 18.5" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 21" |
| Features | Mobility ~ Swivel Caster ~ Comfortable |
| Height | 30" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Mobile student chairs add color to your classroom and offer color-coding opportunities for learning stations and more. They are equipped with swivel casters for extra mobility in a classroom, computer lab or office setting. The four-leg base features the strength of heavy-gauge tubular steel with a chrome finish. Smooth polypropylene shell allows easy cleaning. Contoured waterfall seat front offers comfort. Chairs stack five high for convenient storage. Seat height is 18" and is typically designed for students in fifth-grade and up.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: NTF1081GTCFP14
-
Product Code: NTF1081GTCFP01
-
Product Code: NTF1080GTCFP14
-
Product Code: NTF1080GTCFP01
-
Product Code: EUTS5000BLUE
-
Product Code: EUTS5000BLACK
-
Product Code: EUTS4000BLUE
-
Product Code: EUTS4000BLACK
-
Product Code: EUTS3000BLUE
-
Product Code: EUTS3000BLACK
-
Product Code: BOPB9501CS
-
Product Code: BOPB9501BK
Alternative Products
Reviews
No Reviews