‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure High-Back Office Chair - Fabric Seat Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Lockable ~ 360° Swivel ~ Slider ~ Depth Adjustment ~ Cushioned |
| Product Name | Conjure High-Back Office Chair |
| Width | 20.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20.5" |
| Country of Origin | China |
| Features | Ratchet Back ~ Arm Width Adjustment ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Mobility ~ Back Height Adjustment ~ Adjustable Lumbar Support ~ Arm Height Adjustment ~ Knee Tilt ~ Reinforced ~ Breathable ~ Padded Arm |
| Height | 44.8" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Conjure High-Back Office Chair delivers customized comfort to get you through the workday. Built-in ratchet back and lumbar support adjust in height to better position the high-strength, breathable mesh back according to your needs. Arms softly padded with polyurethane adjust in height and width. Seat slider function adjusts in depth so you can move it forward or back and then lock it into position. Other functions include knee-tilt mechanism with three-position lock, seat-height adjustment, tilt tension adjustment and 360-degree swivel. Reinforced nylon base is equipped with nylon casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews