‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure Mesh Training Chairs - Polyurethane, Molded Foam, Fabric Seat Material - Black - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | No |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Molded |
| Product Name | Conjure Mesh Training Chairs |
| Width | 19.5" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 37" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Conjure Mesh Training Chairs with back tilt hinge offer the same support of Conjure Executive Chair with high-strength mesh backs and polyurethane molded foam seats. Seats fold for easy nesting. Frames are equipped with nylon casters for quick setup and takedown in temporary training areas. Black powder-coated metal legs deliver reliable support. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews