‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure Mesh Training Chairs with Arms - Polyurethane, Molded Foam, Fabric Seat Material - Black - Armrest - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Molded |
| Product Name | Conjure Mesh Training Chairs with Arms |
| Width | 19.5" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 19.3" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 37" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Conjure Mesh Training Chairs with arms and back tilt hinge offer the same support of Conjure Executive Chair with high-strength mesh backs and polyurethane molded foam seats. Seats fold for easy nesting. Frames are equipped with nylon casters for quick setup and takedown in temporary training areas. Fixed arms and black powder-coated metal legs deliver reliable support. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews