‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure Guest Chair - Fabric, Polyurethane Foam Seat Material - Mesh Back Material - Mid Back - Sled Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Sled |
| Assembly Required | Yes |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered |
| Product Name | Conjure Guest Chair |
| Width | 25.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 26.4" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 36.3" |
| Features | Back Height Adjustment ~ Comfortable ~ Durable ~ Breathable |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Conjure Guest Chair offers easy back-height adjustment and breathable mesh back for cradling comfort. Ergonomically designed mid-back is perfect for the natural curvature of a person's back. Seat is polyurethane-injection foam to ensure your guests feel welcomed. Included arms with polyurethane pads adjust in height and width to suit your needs. Cantilever base is powder-coated for durability.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews