‹ Prev
Next ›
Lorell Thickly Padded Guest Chair - Cherry Frame Color - Four-legged Base - Midnight Blue - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Blue |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Midnight Blue |
| Product Name | Thickly Padded Guest Chair |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 35.5" |
| Features | Padded |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
With a sturdy wood frame in Cherry, this guest chair provides inviting seating for your reception area or office. Seat is thickly padded for enhanced comfort. The padded back features built-in lumbar support. Wood frame and arm construction provides durability and strength. Adjustable leg sliders on the four-leg base allow leg leveling on uneven floors. Easily assemble chair using the chair's unique locking system. Assembly requires no tools.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews