‹ Prev
Next ›
Lorell Deluxe Leather 4-Leg Guest Chair - Leather, Plywood Seat Material - Leather, Plywood Back Material - Powder Coated Frame Color - Metal Frame Material - Four-legged Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Armrest | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Padded |
| Product Name | Deluxe Leather 4-Leg Guest Chair |
| Width | 24.7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 33.5" |
| Features | Antimicrobial ~ Padded Back ~ Upholstered Back ~ Sturdy |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Depth | 26" |
| Country of Origin | Taiwan |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
With leather-upholstered, padded seat and back, this guest chair offers luxurious comfort for your waiting room. Sturdy construction features a plywood core for the seat and back and metal frame with a powder-coat finish. Four-leg base offers reliable support for your guests. Weight capacity is 275 lb. Chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews