‹ Prev
Next ›
Lorell Premium Executive Mesh Mid-back Sling Chair - Nylon Seat Material - Nylon, Mesh Back Material - Plastic Frame Material - Mid Back - 5-star Base - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Plastic |
| Color Family | Gray |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Gray |
| Seat Feature | Ergonomic ~ Pneumatic ~ Height Adjustment |
| Product Name | Premium Executive Mesh Mid-back Sling Chair |
| Width | 26.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 26.3" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Dual Wheel Caster ~ Dual-action Tilt ~ Tilt Lock ~ Mobility |
| Height | 38.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive Mesh Mid-back Chair provides flexible support during stressful workdays. Gray nylon mesh over the back and seat offer a breathable surface that responds to the shape of your body. Ergonomic curve in the low back offers a more natural space for a more natural sitting position. Other comfort features include dual-action synchro tilt, pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt and tilt lock. Plastic chair frame and plastic fixed arms in matching gray are easy to clean. The five-star nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews