‹ Prev
Next ›
Lorell Upholstered Rubber Wood Lounge Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Fabric Back Material - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Lounger Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Upholstered Rubber Wood Lounge Chair |
| Width | 30.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 25.3" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Cushioned Back ~ Upholstered Back ~ Durable |
| Height | 33.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
Lounge chair offers inviting seating for your hospitality area. Thickly cushioned seat and back are upholstered in durable, soft, black fabric. Front legs and arms are made of rubber wood for a uniform texture and light luster. This kind of wood is not easy to crack in dry areas. Back legs in black are made of powder-coated metal for better stability. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews