‹ Prev
Next ›
Lorell Barrel Armchair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Fabric Back Material - Four-legged Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Club Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Barrel Armchair |
| Width | 31.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.8" |
| Height | 30.8" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Add style and elegance to any reception or lounge area with this barrel armchair. Classic design includes a supportive back, nearly full-height arms, fabric upholstery and a thickly cushioned seat. Four wooden legs hold up to 250 lb. capacity.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews