‹ Prev
Next ›
Lorell SOHO Upholstered Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Fabric Back Material - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | SOHO Upholstered Task Chair |
| Width | 26.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.8" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 39" |
| Features | Dual Wheel Caster ~ Tilt Lock ~ Comfortable ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Cushioned Back ~ Sturdy ~ Upholstered Back |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Task chair features a cushioned seat and back upholstered in fabric for a comfortable seating experience. Seat offers a waterfall front edge to relieve the pressure on your legs. Sturdy, polypropylene arms slope downward so you can relax better at your desk. Customize chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews