‹ Prev
Next ›
Lorell Folding Chairs - Powder Coated Frame Color - Steel Frame Material - Black - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Color Family | Black |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Folding Chairs |
| Width | 19.4" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Depth | 18.3" |
| Country of Origin | China |
| Height | 29.6" |
| Features | Foldable ~ Leg Braces ~ Lightweight ~ Leg Caps |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Folding chair features riveted U-braces between front and back legs and powder-coated steel frame. 7/8" tubular frame with 5/8" leg connecting tube offers a lightweight design for easy setup. Endcaps on the legs protect floor surfaces. Weight capacity is 225 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews