‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Medium Tone |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Width | 15" |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 26.5" |
| Manufacturer | Lorell |
| Drawer Type | File |
| Features | Label Holder ~ Drawer Extension ~ Ball-bearing Suspension ~ Heavy Duty ~ Security Lock |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 28.4" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Commercial-grade vertical file features two high-sided drawers that accommodate letter-size, hanging file folders without additional accessories. Slide suspension allows maximum drawer extension. Steel ball bearings provide smooth, quiet drawer performance. Even fully loaded, these drawers open with ease. Adjustable wire followers keep files upright. 26-1/2" deep vertical file also features a core-removable lock for security, aluminum label holders for easy referencing, convenient pull handles and heavy-gauge steel construction with recycled content. Vertical file meets or exceeds ANSI/BIFMA industry standards.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews